Umre nedir, nasıl yapılır

13/02/2016

                   Umre nedir, nasıl yapılır

     Umre ziyaret etmek anlamına gelmektedir. Lugati olarak umre ‘belirli bir zamana bağlı olmaksızın ihrama girerek kabeyi 7 defa dönerek tavaf etmek,safa ile merve arasında 7 defa say yapmak ve traş olup ihramdan çıkmaktan’ ibarettir. umrenin farzları 2 dir. İhrama girmek ve kabei muazzamayı 7 defa dönerek tavaf etmek. Vacipleri ise safa ve merve arasında 7 defa say yapmak ve traş olup ihramdan çıkmaktır. 
       Umre ibadeti yapmak isteyenler vücut temizliğine dikkat ederek gusül abdesti alırlar 2 rekat ihram namazı kıldıktan sonra ‘Allahım senin rızan için umre yapmak istiyorum bunu bana kolaylaştır ve kabul eyle’ diye niyet edip telbiye söyleyerek ‘lebbeyk allahümme lebbeyk lebbeyke la şerike leke lebbeyk innal hamde vel niğmete lekevelmülk la şerike lek’ diyerek iharama girmiş olurlar, İhrama girdikten sonra kabei muazzamaya gider hacerül esvet karşısında ‘yarabbi niyet eyledim umre ibadetimin tavafını yapmaya bunu benden kabul ve kolay eyle’ diye niyetlenerek şaft yaparlar (dönerler) 7 şatf yapanlar bir tavaf yapmış olurlar. Tavaf bittikten sonra makamı İbrahim de 2 rekat tavaf namazı kılınır dua edilir ve zem zem suyu kanarak içilir. Safa tepesine doğru gidilir safa tepesinde yarabbi niyet eyledim umre ibadetimin say’ını yapmaya bunu  benden kabul ve kolay eyle’ diyerek niyet edilir safa dan merveye merveden de safa ya olmak üzere 7 şaft = 1 say yapılmış olur. Ardından traş olunur ve ihramdan çıkılır. Allah mebrur makbul umre yapmayı bizlere nasip eylesin amin.

No comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nem kurutmarutubet kurutmanem kurutmaısımak kiralamasarısoy nakliyatvaillant servisopel yedek parçaweb tasarımıfantazi giyim