Hac ve Umre’de Veda Tavafı

01/05/2016

 

Hac ve Umre’de Veda Tavafı

  Hac ve Umre’de Veda Tavafı;  Hac ve Umre ile ilği vazifeleri bitirip memleketine döneceği vakit tüm hazırlıklarını bitirip en sonunda Kabe-i Muazzama veda tavafı için niyat edilir. Yedi defa kabe tavaf edilir, İki rekat Makam-ı İbrahimin karşısında namaz kılınır, Zemzem içilir, Mültezime gelinir Dua edilierek şöyle yalvarışda bulunur;
” Allahım ! beyt senin beytin, kul, senin kulun, Kulunun ve cariyenin oğludur. Nasib ettiğin vasıtalar ile beni bu mubarek memleketlerde dolaştırdın ve nimetlere ulaştırdın, Menasıkı Haccı ifa ettirdin, Eğer bu halimden razı oldunsa rızanı artır. Razı olmadınsa buradan ayrılmadan, Lutfunla Kereminle benden razı ol.Allahım !. İzin ve müsaden olursa, geri dönmek üzereyim. Fakat bu dönüşüm senden ve beytinden değil gözüm gönlüm Sende ve Beytindedir. Allahım bedenime sıhhat ve afiyet ihsan eyle, Dinimi “Şeytanın şerrinden” muhafaza eyle, dönüşümü hayırlı eyle, ölünceye kadar beni taat ve ibadetten ayırma, dünya ve ahiretin iyiliklerini bana nasib eyle, sen her şeye kadirsin.
Allahım ! Bu son ziyaretim olmasın, tekrar tekrar gelmeler nasib eyle. Allahım eğer son ziyaretim ise buna karşılık cenneti nsaib eyle. denir.
Hac ve Umre’de Veda Tavafı; Böylece Mescid-i Haremden çıkar, Dışarı çıkıncaya kadar  gözlerini Kabe-i Muazzamadan ayırmaz. Bu da Kahkari yani yüzünü kabe’ye çevirerek geri geri çekilerek Harem-i Şerif’den çıkarak mümkün olur.